کاشت گیاه در فضا با فراوری خاک مصنوعی ممکن شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیوزمدیکال، از این پس فضانوردان قادر به کاشت برخی گیاهان و سبزیجات در شرایط بی وزنی در فضا خواهند بود و این کار با استفاده از نوعی خاک مصنوعی صورت می گیرد که از سنگ های تشکیل شده از گدازه های آتشفشانی فراوری می گردد.

کاشت گیاه در فضا با فراوری خاک مصنوعی ممکن شد

گیاهان بعد از قرارگرفتن در این سنگ ها در داخل آب قرار می گیرند تا بتوانند مواد مغذی مورد احتیاج برای رشد خود را دریافت نمایند. آنالیز ها نشان می دهد می توان بدین شیوه علاوه بر سبزیجات برای کشت برخی میوه ها مانند گوجه فرنگی، توت فرنگی و غیره نیز اقدام کرد.

با توجه به اینکه برخی کشورهای دنیا برای فرستادن فضانورد به کره مریخ و اقامت طولانی مدت بر روی سطح این سیاره در حال برنامه ریزی هستند، ابداع چنین روش هایی ضرورت دارد. آژانس فضایی اروپا به دنبال ایجاد پایگاهی در کره ماه تا سال 2030 است و ناسا هم برنامه هایی مشابه در همین زمینه دارد.

در روش مذکور گیاهان در یک محیط گلخانه ای خاص قرار گرفته، و آب، مواد تغذیه ای دیگر مورد احتیاج، برخی گازها و هوا نیز به این گلخانه ها تزریق می شوند. همچنین از دستگاه سانتریفیوژ به منظور مقابله با شرایط خلا و ایجاد حس وجود جاذبه در گیاهان بهره گرفته می گردد.

آزمایش های صورت گرفته در این زمینه فعلا امیدوارنماینده بوده و امید می رود کاشت گیاه و میوه در فضا بدین شیوه ظرف سه سال آینده ممکن گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاشت گیاه در فضا با فراوری خاک مصنوعی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت گیاه در فضا با فراوری خاک مصنوعی ممکن شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید