نشانه های کمبود کلسیم در بدن

به گزارش وبلاگ ستاره، باشگاه خبرنگاران/ کلسیم، نقش بسیار مهمی در سلامت استخوان ها و محافظت از بدن در برابر پوکی استخوان ایفا می نماید.

نشانه های کمبود کلسیم در بدن

کلسیم علاوه بر نقش مهمش در تقویت استخوان ها و دندان ها، به عنوان یک پیغام رسان، نقش بسیار مهمی نیز در جهت های نشانه گذاری سلولی در سرتاسر بدن ایفا می نماید، همین طور این ماده معدنی برای کارکرد طبیعی سلول ها، انتقال پیغام های عصبی، ترشح هورمون ها، انعقاد خون، انقباض ماهیچه ها، و آرام سازی ماهیچه ها نیز بسیار کاربردی است.

لازم به ذکر است؛ کمبود کلسیم می تواند هر یک از کارکرد های بدن را تحت تاثیر قرار داده و به شکل های مختلفی در بدن بروز کند.

علت ها و نشانه ها کمبود کلسیم

متاسفانه، بسیاری از افراد توصیه های پزشکان را در مورد مصرف کلسیم به اندازه کافی به وسیله رژیم غذایی یا به وسیله مصرف مکمل های کلسیم در کنار رژیم غذایی شان جدی نمی گیرند و به همین علت به کمبود کلسیم مبتلا می شوند.

طبق یافته های علمی، عوامل متعددی در به وجود آمدن اختلال در جذب کلسیم یا کاهش سطوح کلسیم در خون نقش دارند که از مهم ترین ها آن ها می توان به کمبود ویتامین D، کمبود منیزیم، مصرف زیاد سدیم، مصرف زیاد فسفر (به وسیله مصرف نوشابه های کولا و افزودنی های غذای بیماری مزمن کلیوی، کارکرد غیر طبیعی غده پاراتیروئید (به دلیل انجام عمل جراحی گردن / تیروئید یا ابتلا به بیماری های خود ایمنی)، انجام جراحی های لاغری (بای پس معده) و مصرف بعضی داروها (مهارکننده های پروتون پمپ، شیمی درمانی، و داروهای ضد تشنج) اشاره نمود.

وجود ویتامین D برای جذب سریع کلسیم در استخوان ها و محکم تر شدن آنها لازم است. در غیر این صورت، امکان دارد که به بیماری راشیتیسم مبتلا شوید. کمبود ویتامین D و بیماری راشیتیسم از جمله علل بیماری ناشی از کمبود ویتامین هستند.

علائم کمبود کلسیم

کبود کلسیم امکان دارد هیچ علامتی نداشته باشد؛ یا این که ممکن است دارای علائمی خفیف، شدید، و حتی مرگبار باشد.

در صورتی که کمبود مزمن کلسیم درمان نگردد، می تواند باعث ایجاد پیغامد های شدید بسیاری گردد؛ از جمله راشیتیسم (نرمی استخوان)، استئوپنیا، و پوکی استخوان. با وجود این، حتی اگر کمبود کلسیم، به خصوص در مراحل اولیه، باعث به وجود آمدن هیچ علامتی نگردد، به صورت بالقوه ممکن است به بروز نوسانات متابولیک (سوخت و سازی) یا اختلال در بدن منجر گردد.

درمان و پیشگیری از کمبود کلسیم

مصرف روزانه مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی، به خصوص آن هایی که حاوی کلسیم هستند، می تواند خطر غش کردن را در افراد را کاهش دهد.

می توانید از سایر مواد غذایی سرشار از کلسیم بهره ببرید؛ از جمله ماهی سالمون و ساردین (که به همراه استخوان های ماهی کنسرو شده اند)، کلم کالی، کولارد، بروکلی، برگ خردل، برگ شلغم، بوک چوی، و دانه های کنجد. برای جذب بهتر مکمل های کلسیم نیز گفته می گردد.

البته علی رغم آن که مصرف شیر و لبنیات ممکن است باعث بروز بعضی ناراحتی ها در افراد گردد، توصیه می کنیم حتی الامکان خودتان را از خاصیت های نوشیدن روزانه شیر تازه گاو محروم نکنید و همچنین باید گفت که آب سیب زمینی هم دارای کلسیم است.

منبع: همگردی

به "نشانه های کمبود کلسیم در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های کمبود کلسیم در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید