فرهنگ پخت نان لواش جهانی شد

به گزارش وبلاگ ستاره، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اطلاع داد: فرهنگ پخت نان لواش به عنوان دومین پرونده چندملیتی ایران ثبت جهانی شد.

فرهنگ پخت نان لواش جهانی شد

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ ستاره، فرهاد نظری گفت: در یازدهمین اجلاس بین الدول میراث ناملموس، پرونده فرهنگ پخت نان لواش مطرح شد و پس از بحث و آنالیز طولانی به ثبت رسید که با ثبت این پرونده، میراث ناملموس جهانی ایران به یازده عنوان رسید.

او ادامه داد: این پرونده به طور مشترک بین کشورهای ایران، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، و ترکیه ثبت شد.

به گفته مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ همچنین در سال 2 14 نقش فرهنگی لواش توسط ارمنستان ثبت شد. ارمنستان خواهان تغییراتی در مورد پرونده مشترک لواش شد. پنج کشور تدوین نماینده پرونده لواش و ارمنستان و دبیرخانه یونسکو تفاهم کردند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مورد وثوق همه اعضای مذکور نقش راهنمایی و راهبری موضوع را به عهده گیرد.

نظری تأکید کرد: پس از آنالیز های کارشناسی با مسئولیت هیأت نمایندگان ایران، در نهایت پرونده فرهنگ پخت نان لواش ثبت شد.

او گفت: پرونده های چندملیتی بر اساس ریشه ها و مشترکات فرهنگی تشکیل می گردد و باعث تقرب فرهنگ ها و گفت وگو و صلح می گردد. یونسکو کشورها را به تدوین پرونده های مشترک ترغیب می نماید.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که در این اجلاس حضور دارد، اظهار کرد: در این اجلاس دو پرونده چندملیتی از ایران نوروز و فرهنگ پخت نان لواش به ثبت رسید.

نوروز قبلاً در سال 2 9 با همکاری هفت کشور ثبت شد. در این اجلاس پنج کشور افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، و قزاقستان به پرونده نوروز افزوده شدند و این پرونده مجدداً به شماره و تاریخ جدید و با عضویت دوازده کشور و با مدیریت ایران به ثبت رسید.

او تأکید کرد: نمایندگان ایران در این اجلاس احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، مینا عمیدزاده رئیس گروه میراث ناملموس، شروین گودرزی کارشناس میراث ناملموس و شبان میرشکرایی کارشناس میراث ناملموس هستند. همچنین علی بحرینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی و محمدامین مقرب کارشناس سفارت هیأت نمایندگان ایران را همراهی می نمایند.

منبع: ایسنا

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "فرهنگ پخت نان لواش جهانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ پخت نان لواش جهانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید