بهره برداری از 400 کیلومتر راه آهن تا انتها سال در صورت تامین منابع

به گزارش وبلاگ ستاره، معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه گفت: تا سرانجام سال در صورت تامین منابع لازم بیش از 400 کیلومتر دیگر به طول شبکه ریلی کشور افزوده خواهد شد.

بهره برداری از 400 کیلومتر راه آهن تا انتها سال در صورت تامین منابع

به گزارش گروه مالی وبلاگ ستاره به نقل از شرکت ساخت وتوسعه زیربنا های حمل و نقل کشور، عباس خطیبی گفت: در امسال 9 پروژه ریلی به طول هزار و 666 کیلومتر در اولویت اجرایی واقع شده است و چند مرکز استان دیگر نیز به شبکه ریلی کشور متصل می گردد.

وی از بهره برداری بیش از 400 کیلومتر راه آهن در سالجاری اطلاع داد و اضافه نمود: در سال جدید محور یزد-اقلید به طول 270 کیلومتر، محور خواف-هرات به طول 120 کیلومتر، محور بستان آباد -تبریز (خاوران) به طول 44 کیلومتر و محور رشت-کاسپین به طول 37 کیلومتر به بهره برداری خواهد رسید.

معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها بهره برداری از این خطوط را در سطح ملی و بین المللی مهم ارزیابی کرد و گفت: بهره برداری از محور خواف- هرات علاوه بر رونق مالی، دسترسی ریلی کشور افغانستان به کشور های همجوار ایران و آب های آزاد در جنوب ایران را به همراه دارد و نقش مهمی در توسعه ترانزیت بین ایران با دیگر کشورها، دریا های آزاد و اروپا دارد.

خطیبی بهره برداری از راه آهن یزد- اقلید را از دیگر اهداف سالجاری ذکر کرد و گفت: این جهت ریلی بخشی از کریدور ریلی شمال شرقی- جنوب غربی کشور است که استان های فارس و بوشهر را به وسیله جهت میانبر به استان های یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بوچستان و هرمزگان متصل می نماید.

وی با اشاره به راه آهن بستان آباد- تبریز و بهره برداری از آن در سالجاری ادامه داد: این خط ریلی به طول 44 کیلومتر موجب اتصال مرکز استان آذربایجان شرقی به شبکه ریلی کشور است و ترابری ریلی به مرز های جلفا و رازی از این جهت برقرار خواهد شد و در حال حاضر از میانه تا بستان آباد افتتاح شده و در سالجاری با تکمیل بخش بستان آباد تا خاوران خدمات مسافری و باری به شهر تبریز میسر خواهد شد.

معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها بهره برداری خط ریلی رشت- کاسپین در سالجاری را یکی دیگر از اقدامات در راستای توسعه شبکه ریلی کشور دانست و گفت: این پروژه برای اتصال بندر و منطقه آزاد کاسپین به شبکه ریلی احداث می گردد که علاوه بر رونق تجاری منطقه با ایجاد پس کرانه ریلی امکان صادرات و واردات به کشور های حاشیه خزر و ترانزیت از این کشور ها به کشور های همجوار ایران و آب های آزاد در جنوب ایران را فراهم می نماید.

وی در مورد هدف گذاری سالجاری شرح داد و گفت: 230 کیلومتر روسازی، 300 کیلومتر زیرسازی و بیش از 14 هزار متر مربع عملیات در بخش ایستگاه ها هدف گذاری سالجاری در توسعه خطوط ریلی کشور است که تخصیص نقدی و به موقع اعتبارات نقش مهمی در تحقق اهداف خواهد داشت.

خطیبی با اشاره به اولویت توسعه شبکه ریلی کشور در سیاست گذاری های دولت یادآور شد: به منظور تحقق اهداف ضروری است روش ها و تضمین های کافی برای هماهنگی برنامه های اجرایی با سیاست های کلی حمل و نقل تدوین و تصویب گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بهره برداری از 400 کیلومتر راه آهن تا انتها سال در صورت تامین منابع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از 400 کیلومتر راه آهن تا انتها سال در صورت تامین منابع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید