با اسکناس ها وتراول ها پاره چه کنیم؟ هزینه تعویض ایران چک سوخته چقدر است

به گزارش وبلاگ ستاره، خبرنگاران: اسکناس ها و ایران چک های ناقص و پاره یکی از معضلاتی است که گاهی با آن روبرو می شویم اما برای تعویض آن چقدر باید هزینه بپردازیم؟

با اسکناس ها وتراول ها پاره چه کنیم؟ هزینه تعویض ایران چک سوخته چقدر است

به گزارش وبلاگ ستاره به نقل از ایبِنا، ارزش گذاری و پرداخت بهای اسکناس ها و ایران چک های آسیب دیده در شعب منتخب بانک ملی ایران در سراسر کشور و همچنین در باجه ای که به این منظور در ساختمان فردوسی بانک مرکزی در نظر گرفته شده است، انجام می شود.

تعویض اسکناس ها و ایران چک های کهنه و فرسوده در کلیه شعب بانک های کشور انجام می شود. پرداخت بهای اسکناس ها و ایران چک های کهنه و فرسوده منوط به موجود بودن تمام سطح اسکناس یا ایران چک است؛ در غیر این صورت، اسکناس یا ایران چک ارائه شده، ناقص در نظر گرفته می شود و مشمول ارزش گذاری طبق ضوابط مربوطه می شود.

برای ارزش گذاری هر یک از انواع اسکناس ها و ایران چک های آسیب دیده، جدولی منطبق با ابعاد آن طراحی شده است که با قرار دریافت بر روی آن، سطح اسکناس یا ایران چک به 10 قسمت مساوی تقسیم می شود. ارزش هر خانه از این جدول برابر با یک دهم بهای اسمی اسکناس یا ایران چک است. هنگام تطبیق سطح اسکناس یا ایران چک ناقص با جدول مربوطه، فقط خانه هایی که کامل باشند، در نظر گرفته می شوند و ارزش گذاری بر اساس آن انجام می شود.

  • در شکل زیر، اسکناس 10،000 ریالی به 10 خانه مساوی تقسیم شده است که 2 خانه از آن در قسمت پایین در سمت راست کامل نیستند. بنابراین، تنها 8 خانه از مجموع 10 خانه آن در ارزیابی، کامل محسوب می شوند. طبق جدول بالا، ارزش هر خانه برای اسکناس 10،000ریالی برابر 1،000ریال است. به این ترتیب، ارزش قسمت باقی مانده از اسکناس آسیب دیده، مشروط به دارا بودن سایر شرایطی که در ادامه ذکر می شود، 8،000 ریال خواهد بود.

تبصره 1 ـ اسکناس های آسیب دیده موردارزیابی که حداقل یک دهم (1/10) سطح آن (یعنی به اندازه یک خانه کامل از جدول مربوط) موجود باشد، به شرط داشتن یک شماره سریال کامل یا دو امضا مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

تبصره 2 ـ ارزیابی ایران چک های ناقص صرفاً به وسیله تطبیق سطح ایران چک با جدول مربوط انجام می شود و دارا بودن شماره سریال کامل و امضا ملاک ارزیابی محسوب نمی شود، مشروط بر آن که حداقل یک دهم (1/10) سطح آن (یعنی به اندازه یک خانه کامل از جدول مربوط) موجود باشد.

تبصره 3 ـ در خصوص قطعات اسکناس و ایران چک به هم چسبانده شده، اگر برای بانک محقق نشود که قطعات مربوط به یک اسکناس یا ایران چک واحد هستند، هر یک از قطعات جداگانه ارزیابی می شوند، مشروط بر آن که هر یک از قطعات از 10 درصد سطح اسکناس یا ایران چک بیشتر باشد و قطعات اسکناس ها دارای یک شماره سریال کامل یا دو امضا باشد.

تبصره 4 ـ اسکناس و ایران چک سوخته، پوسیده و یا آغشته به جوهر یا مواد دیگر در صورتی که سطح آن ها کامل باشد، با کسر 10 تا 30 درصد بهای اسمی پرداخت می شوند.

منبع: اقتصادنیوز

به "با اسکناس ها وتراول ها پاره چه کنیم؟ هزینه تعویض ایران چک سوخته چقدر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اسکناس ها وتراول ها پاره چه کنیم؟ هزینه تعویض ایران چک سوخته چقدر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید