انصراف دانشجویان افغان از تحصیل در ایران

به گزارش وبلاگ ستاره، نوسانات اخیر ارز در ایران باعث گردیده بسیاری از دانشجویان افغانستانی در ایران دچار مشکل شوند و این موضوع تا حدی پیش رفته است که بسیاری از دانشجویان تصمیم به انصراف از دانشگاه گرفته اند.

انصراف دانشجویان افغان از تحصیل در ایران

به گزارش وبلاگ ستاره، روزنامه صبح نو با این مقدمه نوشت: خانم زهره.س از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران است که به دلیل بالا رفتن قیمت دلار از ادامه تحصیل انصراف داده است. در چند ماه گذشته قیمت ارز در ایران به شدت بالا رفته و درحال حاضر به بیش از 2.5 برابر رسیده است، این وضعیت روی تمام اقشار تأثیر گذاشته و دانشجویانی که شهریه شان با دلار حساب می گردیده نیز تحت فشار قرار گرفته اند.

امروزه که محصلان و دانشجویان افغان می توانند در هر دانشگاهی در جهان تحصیل نمایند، کشورهایی را برای تحصیل برمی گزینند که به حقوق انسانی و بشری انسان ها احترام می گذارند. اما در ایران بسیاری از دانشگاه ها از این دانشجویان در این شرایط شهریه را به نرخ ارز آزاد طلب می نمایند که باعث گردیده تعداد زیادی از دانشجویان خارجی مجبور به انصراف از تحصیل شوند.

یکی از دانشجویان افغانستانی که نخواست نامش فاش گردد و ترجیح داد که مشکلاتش را با نام مستعار مریم برای ما تعریف کند، می گوید: من دانشجوی رشته پزشکی هستم که به دلیل تأثیر نوسانات ارزی روی شهریه چند روز پیش ناچار به انصراف شدم. شهریه ها هر ترم 2700 دلار است و هنگام ثبت نام در دانشگاه دلار حدود 3800 تومان بود. خانواده من برنامه ریزی هایی را انجام داده بودند تا بتوانند هر ماه مبلغی را کنار گذاشته تا برای پرداخت شهریه من به مسئله ای برنخوریم اما با نوسانات اخیر بازار ارز؛ تمام برنامه ریزی ها و تصوراتمان به یک باره به هم خورد و پرداخت این میزان شهریه برای ما قابل پرداخت نبود.

مریم می گوید: ما منتظر بودیم که دانشگاه برای ما تصمیم گیری نموده و راه حلی را جلوی پای ما بگذارد؛ اما هنگامی که با امور بین الملل دانشگاه، تماس گرفتم و مشکلم را مطرح کردم، گفتند اگر توانایی پرداخت شهریه را ندارید انصراف دهید و من هم به ناچار انصراف دادم.

ما الان بیش از 130 دانشجوی افغانستانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به تحصیل هستیم که تقریباً 50 درصد دانشجویان خارجی دانشگاه های شهید بهشتی را تشکیل می دهیم. من ترم دوم رشته پزشکی بودم و مهر ماه پیش رو می بایست ترم سوم را شروع می کردم اما حالا همه آرزوهای من در هاله ای از ابهام است. درآمد تمام خانواده ها در ایران به ریال است ولی شهریه ای که از ما گرفته می گردد به دلار است. زیرا ما برای آنها دانشجوی خارجی و بین الملل محسوب می شویم. غافل از اینکه من و خانواده ام سال ها در همین کشور زندگی و کار می کنیم.

شهریه مان یک شبه سه برابر شد

این دانشجوی افغانستانی می گوید: ما قبلاً 2700 دلار را که پرداخت می کردیم که حدود 10 تا 11 میلیون تومان می شد اما حالا پرداخت این مبلغ بیش از 30 میلیون تومان می گردد که خانواده من توان پرداخت آن را نداشتند و حتی دلاری هم در بازار نیست که بخواهیم آن را خریداری کنیم.

برخی از دانشگاه ها که زیر نظر وزارت علوم هستند مانند دانشگاه خوارزمی و دانشگاه تربیت مدرس برای دانشجویان خارجی خود روند پرداخت شهریه را تغییر دادند. در این دانشگاه ها شهریه را به نرخ ارز دولتی و آن هم معادل آن را به ریال می گیرند اما در دانشگاه علوم و پزشکی چنین برنامه ای برای ما نداشتند و پرداخت ها به صورت دلار آزاد دریافت می نمایند که این روند بیش از نیمه از دانشجویان خارجی را مجبور به انصراف نموده است.

شغل پدرم خیاطی است

مریم ادامه داد: من آخرین فرزند خانواده هستم و شغل پدر من خیاطی است. پرداخت چنین شهریه ای برای خانواده ما بسیار سنگین است و ما هنگام ثبت نام به میزان شهریه و میزان درآمد خانواده نگاه کردیم که در آخر تصمیم به ورود به این دانشگاه را گرفتیم اما هرگز تصور این نوسانات ارزی را نمی کردیم. من با هزاران امید وارد این رشته شدم که پزشکی بخوانم اما ظرف مدت یک ماه تمام آرزوهای ما از بین رفت. الان تمام خانواده ام گیج و سردرگم هستند و خودم نیز در آستانه افسردگی قرار گرفته ام. فقط منتظریم تا شاید دانشگاه راه حلی را پیش پای ما بگذارد. خانواده هر ماه 2 میلیون تومان از درآمدشان را برای هزینه دانشگاه من کنار می گذاشتند اما حالا باید ماهانه بیش از 6 میلیون تومان پس انداز کنیم که این از توان خانواده من و بسیاری دیگر از همکلاس هایم خارج است. اغلب خانواده های افغانستانی در ایران کارگری می نمایند و درآمد چندانی ندارند. پدر من نیز خیاط است و مادرم هم خانه دار، طبیعی است که از پس چنین هزینه های گزافی بر نیاییم.

این دانشجوی افغان ادامه می دهد: ما هنوز امیدواریم که دانشگاه برای ما چاره ای بیندیشد و مانند سایر دانشگاه ها با نرخ ارز دولتی از ما شهریه بگیرد. الان بسیاری از دانشجویان افغانستانی در ترم های مختلف اقدام به انصراف از تحصیل نموده اند.

مریم در آخر می گوید: من مدتی پیش برگه انصرافم را در صفحه شخصی اینستاگرامم منتشر کردم و یکی از دوستان من این عکس را برداشته و در اختیار یکی از خبرگزاری ها قرار داده و متاسفانه نام من را نپوشانده بودند و منجر به ایجاد یک سری از سوءتفاهم ها و اتهام ها به من شد. می گویند چرا از میان تمام دانشجویان فقط نام تو منتشر گردیده است، در صورتی که من به دنبال هیچ گونه منفعت شخصی نبوده ام و این مشکل برای همکلاسان و هموطنانم در دانشگاه وجود داشته است. برخی به من می گویند که به دنبال جذب اسپانسر هستی، اما من اگر به فکر منفعت شخصی خود بودم هرگز از دانشگاه انصراف نمی دادم.

بسیاری از دانشجویان افغان با اینکه در ایران به جهان آمده و بزرگ گردیده اند، اما همچنان احساس می نمایند مورد تبعیض قرار می گیرند. یک دانشجوی افغان در مصاحبه با یک خبرگزاری داخلی گفته است: یک سری دانشجوی افغان که واقعاً نخبه اند، معدل شان در کارشناسی ارشد 20-19 بوده، حالا با تبدیل شهریه ها مجبور گردیده اند تحصیل را رها نمایند. بچه های دانشگاه قزوین یک کارگاه کفاشی دارند شب ها کفاشی می نمایند تا پول شهریه را دربیاورند و چون الان شهریه شان بالا رفته است، مجبورند بیشتر کار نمایند، از شب تا صبح کار می نمایند که تحصیل شان افت پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انصراف دانشجویان افغان از تحصیل در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف دانشجویان افغان از تحصیل در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید